Miloš Beneš dvojitým vítězem Bratrušovských serpentin

published 24. srpna 2014, author Lukáš Cholasta, read 3219x

Oba závodní dny při dalším podniku MMČR a MČR ZAV v Bratrušově u Šumperka měly stejné pořadí jezdců v absolutním hodnocení závodu.

Miloš Beneš dvojitým vítězem Bratrušovských serpentin

V sobotu i neděli se mohl radovat z vítězství Miloš Beneš s Osellou FA30, dvě stříbrné pozice si vyjel David Komárek a třetí příčka na stupních vítězů byla při vyhlášení pořadí dvakrát použita Václavem Janíkem.

Tříkilometrová trať v podhůří Jeseníků vítala jezdce MMČR vůbec poprvé. Technický kopec nepostrádá ani rychlé pasáže a svým profilem se většině jezdců zalíbil. Bezpečnostními prvky sice nedosahuje kvalit evropských závodů a povrch tratě měl také místy nedostatky, ale podstatné je, že se závodilo a ještě k tomu do vrchu. Pořadatelé Maverick Rescue Cupu se zhostili závodu tak, jak nejlépe umí a závodníci měli v souhrnu možnost kvalitního svezení v plánovaných osmi jízdách.

Jezdci neměli v Bratrušově vůbec jednoduché podmínky. Během víkendu nebyly příznivé povětrnostní podmínky a časté dešťové přeháňky proměnily závod v pneumatikovou loterii. Boje o závodní úspěchy vřely v mnoha skupinách a kategoriích, takže bylo v průběhu celého víkendu co sledovat. Zvláštní pozornost ale byla na výsledkové listiny absolutního pořadí a zápolení o vítězství mezi trojicí Janík - Komárek - Beneš.

SOBOTA
V sobotu byla odjeta na téměř suché trati jen první závodní jízda. V té stanovil nový traťový rekord Miloš Beneš jízdou 1:18,77 a ujal se těsně vedení před dvojicí pronásledovatelů Janík - Komárek. Po vyrovnané první jízdě, ale přišla intenzivní přeháňka, která vnesla do závodu další dramatický prvek. Miloš Beneš jako jediný využil z vedoucí trojice na osychající trať pneumatiky bez vzorku a i přesto, že tato volba nebyla tou optimální zvládl uklouzanou druhou jízdu znovu nejrychleji a mohl se radovat z dalšího absolutního vítězství v rámci letošního MMČR a prvenství v divizi 3. Václav Janík s Davidem Komárkem tak měli možnost získat maximálně stříbro. Janík ve druhé jízdě musel dotahovat ztrátu na Normu Davida Komárka a částečně se mu to podařilo, ovšem skalp svého soupeře nezískal, David Komárek tedy byl v sobotu stříbrný, Janík třetí...

V sobotním programu bylo také radost sledovat souboje plechových aut či výkonově slabších prototypů. Ve skupině dvoulitrových CN-nek si poradil se svými soupeři nejlépe Jiří Svoboda a v divizi 2 se na první příčku prosadil Richard Meixner, který byl zároveň nejrychlejším jezdcem "plechovek".

Sobotní program byl v rámci divize 1 jednoznačným koncertem Jaromíra Malého - tedy průběžně vedoucího jezdce šampionátu v této divizi.

Svůj závod MČR jely i historické automobily a zde úřadoval v sobotním programu Josef Michl s Porsche 911RS.

SOBOTNÍ VÝSLEDKY

 

NEDĚLE
Bratrušovské serpentiny se do neděle probouzely po nočním dešti, takže se začínalo za stejných podmínek jako v závěrečném sobotním programu. Ranní trénink naznačil, že David Komárek dokázal přes noc vymyslet způsob, jak se vyzrát na Miloše Beneše. Zkušební jízdu zvládl nejrychleji a čekalo se, zda v závodě udrží jeho Norma M20FC EVO rychlost z ranního tréninku. Udržela. Davidovi první jízda náramně sedla a tak se mohl ujmout průběžného vedení s náskokem necelých 3 desetin sekundy. Beneš a Komárek se ale museli ohlížet i na třetího v pořadí - Janíka, který jim stejně jako v sobotu dýchal na záda z velké blízkosti - s odstupem pouhých 5 desetin. To znamenalo, že Bratrušovské serpentiny budou podruhé ve 24 hodinách dějištěm velkého boje o prvenství. Podmínky na trati pro závěrečnou jízdu se bohužel zhoršily a tak bylo opět velmi obtížné pro jezdce přenést výkon motoru na vlhkou trať. Komárek ani Janík nedokázali stejně jako většina jezdců před nimi v posledním výstupu zrychlit - podmínky to nedovolovaly. Nicméně i napodruhé nepřipustil David Komárek své pokoření Václavem Janíkem a udržel prozatímní vedení. Čekalo se na reakci Miloše Beneše, který musel odpovídat na ztrátu z první jízdy. Odpověď sobotního vítěze byla jednoznačná. Jako jediný z nejrychlejší trojice zvládl dojet do cíle pod hranicí jedné minuty a dvaceti sekund, což znamená double z Bratrušova pro GMS Racing a Miloše Beneše. Úřadující mistr České republiky pro rok 2013 tak udělal výrazný krok k obhajobě titulu. Svým dvojitým prvenstvím rozhodl, že v následujících dvou závodech může být z čela sesazen jen s malou pravděpodobností.

Beneš samozřejmě ovládl i skupinu E2-SS a divizi 3. Při pohledu na pořadí je také třeba zaznamenat úspěch Petra Vondráka, který při třetím startu s Osellou PA21s dokázal porazit své soupeře ve třídě a dokonce se prosadit na absolutní čtvrtou příčku závodu, což ukazuje na jeho rychlý progres. Ten bude moci předvést i příští týden v Ilirské Bistrici, kde chce poměřit své síly s evropskou konkurencí, tak mu držme palce...

V divizi 2 dnes lépe zvolil pneumatiky Marek Rybníček a odčinil si tak včerejší porážku od Richarda Meixnera tím nejlepším způsobem - vyhrál. Prvenství neuniklo v divizi 1 Jaromíru Malému ani v neděli. Čerstvý držitel trofeje FIA za nejrychlejšího jezdce skupiny A evropských vrchů, totiž zvládl i dnes souboj s Lukášem Vojáčkem a dál utvrzuje svoji průběžnou vedoucí pozici v divizi a míří k titulu mistra ČR.

Ohlédnutí za Bratrušovem zakončíme u historiků. V neděli byl nejrychlejším Miloš Zmeškal, jehož už dnes netrápily technické potíže jako v předešlém dni, takže Josef Michl ani Miroslav Adámek neměli šanci na vítězství.

NEDĚLNÍ VÝSLEDKY

 

Dalším podnikem MMČR bude další nováček v kalendáři - Prachatice. Termín závodu je stanoven na 5. - 7. září...

Same topic articles

Related content

Debate

logo

Registered periodical of the State Technical Library under reg.no. (ISSN) 1801-1608
owner & © 2012 milan schembera.cz a jiří koubek

All rights reserved

Using the content of this portal, including articles, is prohibited without the owner agreement.

Editorial staff  |  R U interested in advertising or have any improvement idea?

schembera.cz repro dtp dovrchu.cz